Шаблоны Joomla 3 тут

Історико-етнографічний музей

До кожного свята свої хлібенята

Україна – житниця світу з потужною і унікальною хлібопекарською культурою, яка налічує понад 100 найменувань автентичного святково-обрядового хліба. Хліб в Україні – не лише їжа, це і культовий сакральний предмет, який широко використовується в  обрядах, віруваннях, святкових церемоніях. 

В межах роботи над створенням мультимедійної експозиції «Традиційний обрядовий хліб Вінниччини» проведено майстер-клас з виготовлення  обрядової весняної випічки на базі навчальних лабораторій та історико-етнографічного музею.

Учні групи КБ-23с навчилися виготовляти жайворонки, галепи  у вигляді серпа, борони, бусликових лапок та бусликового гніздечка, а ще   миколайчиків у вигляді зайчиків і баранців та косача для верби. Працювали дуже плідно під керівництвом етнолога Творун С.О. та майстра виробничого навчання Пацерук  Н.В., поєднавши традиції і сучасні технології.

Для закріплення професійних навичок учні групи КБ-23с самі стали наставниками для молодших дітей та передали їм отримані знання. Зроблені власноруч баранці, зайчики та жайворонки викликали незабутні позитивні емоцій у діток та їх майстрів.

Популяризуючи автентичну хлібопекарську культуру, виготовлену обрядову випічку було представлено  на виставці обласного фестивалю «Гаївки-фест» у селі Хижинці.

Традиційний обрядовий хліб – це генетичний код нації, бережімо його!

Історико-етнографічний музей при ДНЗ «Вінницький  центр професійно-технічної освіти переробної промисловості» було засновано згідно з наказом від 03.09.2012 № 187. 18 червня 2015 року з нагоди 60-річчя навчального закладу відбулася презентація новоствореної експозиції історико-краєзнавчого музею.

У кімнатах музею наявні такі експозиції:

І. Етнографічна кімната (побут, одяг, предмети домашнього вжитку)

Розділи:

  1. Гончарство
  2. Покуть
  3. Рушники
  4. Ткацтво

ІІ. Історична кімната (історія навчального закладу)

Розділи:

  1. Школа фабрично-заводського навчання (1955-1968 рр.)
  2. Професійно-технічне училище Вінницького м’ясокомбінату (1968-1986 рр.)
  3. Професійно-технічне училище № 44 (1989-2003 рр.)
  4. Вінницький професійний ліцей переробної промисловості (2003 -2011 рр.)
  5. Державний навчальний заклад «Вінницький центр професійно-технічної освіти переробної промисловості» (з 2011 р.)

У музеї зібрані експонати з кінця ХІХ століття і до сьогодення. Загалом експозиція музею нараховує 210 експонатів.

Керівником музею на громадських засадах призначено методиста Гандзій О.В.

Вищим керівним органом є Рада музею у кількості 5 осіб:

Савлук О.А.– голова ради музею,

Гандзій О.В. – керівник музею,

Черненко Н.С. – заступник директора з навчально-виховної роботи,

Демченко Т.М. – голова методичної комісії виховної роботи,

Костюк С.В. – викладач суспільних предметів.

Робота музею безпосередньо пов’язана з виконанням навчально-виховних завдань через позаурочну діяльність.

Під час екскурсії етнографічними куточками музею відвідувачі мають змогу ознайомитися з яскравим побутовим колоритом української хати: покуть, вишивані скатертини, рушники, сорочки. Також вони мають можливість не лише побачити, а й доторкнутися до предметів побутового вжитку — глиняних горщиків, глечиків, дерев’яних ложок, діжок, скринь, тину.

Друга частина експозиції поетапно розкриває історію становлення та розвитку навчального закладу з 1955 року до сьогодення, акцентуючи увагу на постатях випускників за допомогою унікальної добірки світлин перших сорока років випусків, участі колективу у волонтерській діяльності з початку російсько-української війни та численних нагородах, здобутих на Міжнародних, Всеукраїнських, обласних конкурсах та виставках.

Музей допомагає ефективно реалізовувати гурткову роботу. Так, на його базі діє історичний гурток «Краєзнавець». Теми засідань гуртка тісно пов’язані з темами  екскурсій музею.

За матеріалами дослідження гуртківців в Центрі організовуються тематичні та пересувні виставки, в тому числі у тісній співпраці з Українським інститутом національної пам’ятіта Вінницьким краєзнавчим музеєм. Задля просвітницької діяльності широко налагоджено співпрацю з громадськими організаціями, архівними установами, ветеранами Центру.

Наразі подано документи на розгляд комісії для присвоєння звання «Зразковий музей».

Ведеться робота по створенню унікальної інтерактивної експозиції традиційного обрядового хліба Вінниччини з більше 100 видів обрядових хлібних випіків до календарних свят і родинних пам’ятних подій. Потреба в інтерактивності пов’язана з тим, що тривале збереження натуральних зразків хліба неможливе. Наявність аудіовізуальних, мультимедійних засобів у експозиційній та фондовій роботі інтерактивного музею допоможе поширити цікаву і колоритну інформацію про українську автентичну культуру – святково-обрядовий хліб, його виготовлення за традиційною рецептурою і використання в обрядах та святкових церемоніях. Доступ до експозиції буде можливим не лише для здобувачів освіти та гостей ДНЗ «Вінницький центр професійно-технічної освіти переробної промисловості», а й для широкого загалу користувачів мережі Інтернет.

Наші контакти

вул. Левка Лук'яненка, 72, м. Вінниця,  21011
Тел.: (0432) 56-36-53
(068) 82-333-82 - приймальна комісія
E-mail: vcptopp@ukr.net