Все для Joomla. Беспланые шаблоны и расширения.

Гурток "Краєзнавець"

  Краєзнавство -  невід′ємна складова навчання та виховання молодої людини, що дає змогу зберегти та примножити історичні та культурні надбання українського народу, сприяє формуванню у сучасного покоління гордості за рідний край, багатий важливими подіями, колоритними історичними постатями, талановитими людьми, зразками великої культури та духовно-моральними цінностями. Саме краєзнавству належить провідна роль у формуванні підвалин духовності людини, її світосприйнятті. У вересні 2015 р. у нашому навчальному закладі було створено гурток «Краєзнавець».

Мета роботи краєзнавчого гуртка:

  • систематизація та поглиблення знань учнів про історію та звичаєву культуру рідного краю;
  • набуття та формування навичок пошуково-дослідницької роботи;
  • залучення гуртківців до участі у краєзнавчих акціях, тематичних заходах та експедиціях;
  • створення умов для розвитку творчої, високоморальної та глибоко-духовної особистості;
  • виховання любові, поваги та патріотичних почуттів до рідного краю.

   Найважливіший принцип роботи гуртка «Краєзнавець»:  від пізнання – до практичної справи. Через пізнання малої батьківщини, її витоків, культури, традицій – до відродження нації.

Очолює даний напрям роботи Гандзій Олександра Володимирівна – викладач історії, член координаційної ради молодіжного громадського об’єднання «Молода Подільська Січ», яка нагороджена Почесною грамотою Департаменту освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації за активну громадську діяльність, значний внесок у відродження та розвиток історичних, патріотичних і культурних традицій українського народу. 

У своїй роботі ми використовуємо різноманітні форми діяльності.

Так, під час краєзнавчих досліджень гуртківців провідну роль відіграє участь у пошукових експедиціях. Головним складником успіху експедиції є вибір теми. Ми обираємо теми, які є маловивчені, невідомі широкому загалу,  цікаві та одночасно актуальні для місцевої громади.

За останній час члени гуртка провели свою пошукову роботу у м. Тиврів, де вивчали маловідомі сторінки життя та творчості письменника Василя Рудого;  у м. Літин та с.  Малинівка, де досліджували невідомі широкому загалу факти із діяльності повстанського отамана Якова Гальчевського; у м. Іллінці та с. Махнівка Козятинського району, де збирали матеріали , що розкривають деякі невідомі сторінки із життя польсько-українського мандрівного поета-торбаніста, композитора Томаша Падури.  

       

   З метою дослідження життєвого та творчого шляху композитора М. Леонтовича пошукова група здійснила виїзд до м.Гнівань Тиврівського району, с. Марківка та с. Комарівка Теплицького району. Побували юні дослідники і у с.Дмитрашківка Піщанського району, вивчаючи біографію диригента П. Муравського.

        

      

   Під час експедицій гуртківці зустрічаються із родичами, людьми з близького оточення постатей, які є об’єктами досліджень, краєзнавцями, істориками, відвідують могили, пам’ятні знаки та місця, пов’язані з їх життям та діяльністю, працюють у місцевих архівах, бібліотеках, музеях, через мережу internet виходять на зв’язок з українською діаспорою, зокрема Канади, Німеччини, Польщі. Зібрані матеріали стають основою для творчих проектів, краєзнавчих конференцій, презентацій та конкурсних робіт.

   Гурток «Краєзнавець» діє другий рік, але вже за цей, порівняно невеликий період часу, нам вдалося отримати  певні здобутки.

  • Диплом І ст. у третьому етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості у номінації “Історія України та державотворення”, 2015 р.
  • Диплом І ст. в обласному етапі Всеукраїнської краєзнавчої експедиції “Моя Батьківщина – Україна»” у номінації “Духовна спадщина мого народу”, 2015 р.
  • Диплом І ст. в обласному етапі Всеукраїнської краєзнавчої експедиції “Моя Батьківщина – Україна»” у номінації “Із батьківської криниці” , 2015 р.
  • Диплом І ст. у літературно-краєзнавчому конкурсі “Золота спадщина Поділля” у номінації “Майстри подільського слова”, 2016 р.
  • Диплом І ст. в обласній пошуково-дослідницькій експедиції учнівської молоді “Моя країна – незалежна Україна” у номінації “Боротьба за державність України 1917-1920 років”, 2016 р.
  • Диплом І ст. в обласному етапі Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна», 2016 р.
  • Диплом ІІ ст. в обласному  краєзнавчому конкурсі дослідницько-пошукових робіт "М. Леонтович - славний син Подольського краю", 2017 р.
  • Диплом І ст. в обласному етапі краєзнавчої експедиції "Моя Батьківщина - Україна" у номінації "Духовна спадщина мого народу", 2017 р.
  • Диплом ІІІ ст. в XV обласному етапі  Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю мистецтв "Сурми звитяги", 2017 р. 

   Ще однією із цікавих форм проведення занять є зустрічі з краєзнавцями, науковцями, заслуженими діячами культури. Наш навчальний заклад відвідали заслужений журналіст України, Лауреат премії  Національної  спілки журналістів «Золоте перо», автор ряду документальних праць Олександр Дмитрук, заслужений артист України, відомий кобзар Тарас Силенко, керівник студії «Сонячний вітер» Валентина Слободиська, етнолог, кандидат історичних наук, доцент, автор близько сорока  наукових публікацій Світлана Творун, яка разом з нашими майстрами провела майстер-клас по випіканню Подільських обрядових хлібів весняного циклу.

      

  В етнографічному напрямку своєї діяльності ми досліджуємо унікальність розпису Подільської писанки, проводимо майстер-класи «Великодня писанка-оберіг», «Духовна велич», беремо участь у фестивалях народної творчості «Писанковий дивосвіт»; організовуємо майстер-класи  зі створення народної іграшки вивчаємо звичаї весільної обрядовості, звичаї, пов’язані із народженням дитини, проводимо свято «Калити» з дотриманням усієї сакральності звичаю, притаманного саме Подільському регіону.

      

  Дуже корисною при проведенні краєзнавчої роботи є співпраця з громадськими організаціями, зокрема з правозахисним товариством «Меморіал», медіа центром «Vlasno», Молодіжною громадською організацією «Молода Подільська Січ» (зокрема брали участь у обласному етапі Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Сурми звитяги», де вибороли 2-ге місце у номінації «Декоративно-тематична композиція»  та третє місце у номінації «Солісти-вокалісти»). Налагоджуємо співпрацю з етномайстернею «Коло».
  Таким чином, у своїй краєзнавчій роботі ми займаємося не лише вивченням теоретичних питань, а й впроваджуємо здобуті знання у практику. Робота цікава, багатогранна, виникає ряд ідей, які лише чекають своєї черги.

Наші контакти

вул. Левка Лук'яненка, 72, м. Вінниця,  21011
Тел.: (0432) 56-36-53
(068) 82-333-82 - приймальна комісія
E-mail: vcptopp@ukr.net