Шаблоны Joomla 3 тут

За 200 днів в підземеллі монастиря побували близько 15 тис. туристів

21 вересня 2016 р. у Вінниці відзначили 270-річчя від заснування монастиря капуцинів у Вінниці. Костел Святої Діви Марії на вулиці Соборній - одна із найстаріших будівель у Вінниці, в якій розміщено капуцинський храм із монастирем. Його побудували у 18-му столітті на кошти старости Вінниці, полковника Людвіка Калиновського.

"18 червня 1746 року на зборах в Києві визначені до Вінниці, для нового монастиря, перші три капуцини: отець Францішек із Кракова настоятеля, отець Єзекиїл Йохім на проповідника та брат-монах Филип Свєнціцький. 21 вересня разом із фундаторами вони з Божою допомогою прибули до Вінниці біля 4 години пополудні, в урочистість святого апостола Матея", - записано у хроніці Монастиря Братів Менших Капуцинів у Вінниці. Згаданими фундаторами були місцевий староста Людвік Калиновський і його дружина Єлизавета.

        

До дати видали книгу дослідника Костянтина Морозова "І він буде нам свідком" та створили фільм про історію чернечого ордену у місті. На костелі, поряд із монастирем, відкрили пам'ятну дошку і провели "Вечір відкритих дверей". Всі охочі мали змогу побувaти у дворівневих підземних ходах, келіях монахів та органному залі.

"Тунелі прорили за сто років до капуцинів - єзуїти. Їхній монастир розташовувався за кілька сотень метрів - там де зараз комплекс "Мури". Тут він виходив на поверхню і починався ліс. Зроблений він для евакуації від нападів чи пожежі. Пізніше капуцини прорили свій підземний хід - тонель Чесновського. Він проліг попід Південний Буг і виходив на протилежному березі. Коли клали трамвайну колію, то натрапляли на нього майже біля річки. Підземний хід був таким широким, що у ньому могли розминутися дві карети", - розповідає екскурсовод Юлія Гриб.

За 200 днів з часу відвідин підземних ходів першими групами, їх оглянули близько 15 тис. туристів.

«Зараз проводимо екскурсії у двох форматах. Перша – півторагодинна. Включає огляд костелу Діви Марії Ангельської, монастирських приміщень, де жили ченці, та підземель. Друга – експрес-екскурсія. Вона триває півгодини і цікавить в першу чергу людей з інших міст. На кілька хвилин заходять до храму та макету монастиря, тоді йдуть до підземелля, -розповідає історик Олександр Федоришин. - В залежності від ступені підготовленості, враження відвідувачів різні. Для досвідчених мандрівників головним є інформативний контекст для порівняння з подібними об’єктами в Україні та Європі. Для місцевих – цікаво те, що у них в центрі міста є така пам’ятка історії XVII-XVIII століть. Навіть невеличка частина підземель стає справжнім відкриттям. Часто цікавляться порядками Католицької Церкви на прикладі монастиря. Аналізують вплив цієї віри на місцеве населення. Вражають і артефакти знайдені у підземеллі. Серед них – мармурова табличка з написом “Hospicium” - статус монастиря, виготовлена ще у середині XVIІI століття. Поки не йде мова про повну реконструкцію підземних ходів, бо це вимагає великих грошей. Зараз лише одна зала підземелля відремонтована. В ній є якісне освітлення, підлога і опалення. Є проблеми із тим, що частина монастиря знаходиться у приватній власності. В першу чергу це стосується каналізації з приватних квартир. Цим потрібно ще займатись.

Перегляди: 261

Наші контакти


21001, м. Вінниця, вул. Ватутіна, 72 
Тел.: (0432) 56-38-17
(068) 82-333-82 - приймальна комісія
E-mail: vcptopp@ukr.net